Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

7 Önemli Bitki Zararlısı

7 Önemli Bitki Zararlısı

Bitkisel üretimde büyük kayıplara neden olan ve bitkisel üretimin büyük girdilerinden biri olan zararlılar bitkilerin sürgün, kök, gövde, yaprak, çiçek, meyve ve tohum gibi kısımlarında zararlar yaparlar. Çiftçiler için dert olan bu zararlılar ile mücadele kimyasal yolla olabileceği gibi zararlıların doğal düşmanlarından yararlanarak, fromon tuzaklar ve kapanlar kurarak yapılabilir. Bitkisel üretimi sekteye uğratan bu zararlılar onlarcadır. Biz bu konumuzda yedi önemli bitki zararlısından bahsedeceğiz.

7. Kırmızı Örümcekler (Akarlar)

Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu zararlının dört çift bacağı bulunmaktadır ve anteni yoktur. Böcekler gibi baş, tharox, abdomen bölümlerinden oluşmaz. Sokucu emicidir, bitkilerin öz suyunu emerek bitkiye zarar verirler. Zarar verdikleri yerde sararma, kahverengileşme ve kuruma meydana gelir. Çiçek ve meyve kaybına neden olurlar, üründe kalite düşer.

6. Empoasca (Yaprak Pireleri)

Larva döneminde kanat bulunmaz. Larva döneminde oldukça küçük oldukları için çıplak gözle görülmezler, yaprak büyüteç ile incelendiğinde görülen mor gözleri belirleyicidir. Ergin döneminde gözle görünür hal alırlar ve kanatları oluşur, yan yürümeleri belirleyicidir. Bitkilerde zararı öz suyu emmek şeklindedir. Yaprakların kıvrılmalarına neden olur.

5. Kemirgenler

Zararları daha çok mekaniktir ancak hastalık bulaştıran kemirgenler de olabilir. Genelde zararını kemirerek oluşturur, gövde ve dallarda yara açar, kökleri kemirerek ağacın besin ve su olmasını engeller ve kurumasına neden olur. Bunlar fare, köstebek, tavşan gibi canlılardır.

4. Pas Böcüsü / Böceği (Uyuz)

Büyüteçle görülürler çıplak gözle görülmeleri imkansızdır. Şekilleri virgülü anımsatır. Bitkilere yaprak ve filizleri emerek zarar verirler. Meyveye de önemli zararı vardır. Meyvelerin kabuk kısmını pas renginde bir renkle kaplanmasına sebep olur. Meyve Pazar değerini kaybeder.

3. Yumuşaklar (Mollusca)

Özellikle nemi yüksek yerlerde görülürler. Geceleri zarar yaparlar. Bitkilerin yaprak ve meyve kısımlarını yerler.

2. Thripsler

Ergin ve larvalar yaprakların alt yüzeyinde bulunurlar. Büyüteçle görünür. Ağacın yaprak, sap ve meyvelerinin öz suyunu emerek zarar verirler. Yaprakların beyazımsı veya gümüşümsü renk almasına neden olur. Virüs hastalığı taşırlar.

1. Nematodlar

Mükroskobik canlılardır. Erkek ve dişisi farklı şekildedir. Toprakta, suda ve bitki kalıntılarında yaşarlar. Çeşitleri çoktur bitkilerde urlar oluşturur. Sularla, rüzgarla, bulaşık bitki artıkları ile, toprak işleme aletleri ile bulaşır. Bitkide çok sayıda dallanma, yapraklarda zayıflık, kloroz, kökte siğil şeklinde urlar oluştururlar. bombuslar.net sitesine aittir. Kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Oğuz Ekren – Ziraat Mühendisliği Öğrencisi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir