Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bağcılıkta Verim Artırma Yolları!

Türkiye  3.6 ton ile dünyada üzüm üretiminde 6. sırada yer alma özelliği taşımaktadır. Bağcılıkta kazanılan bu başarı ile ülkemizde üretilen üzümlerin çeşitleri artmış ve bir çok yeni özellikler taşıyan çeşitler elde edilmiştir.

Üreticilerin artık ürettikleri üzümlerden yapılan bir kaç basit hata yüzünden büyük bir kayıp yaşaması bağcılık yapmayı zor göstermektedir. Belirli bir emek ve zaman harcamayı gerektirse de bağcılık dikkat edildiği taktirde oldukça kolay bir üretim imkanınsa sahip olmaktadır. Üretim yapılırken dikkat edilecek bir kaç faktör alınan ürün miktarını ve kaliteyi büyük oranda etkileyecektir. Özellikle kış sürgünlerinden çıkan sürgünlerinden ilkinin kırılması çıkacak olan ikinci sürgünden aynı oranda verim almamaya neden olacaktır. Eğer yaşanan bu sorunlar dahilinde çıkan sürgün tekrar zarar görür ise çıkan diğer bir sürgün olan üçüncü sürgün sadece bitkinin hayatının idame etmesini sağlayacaktır ve ürün vermeyecektir. Bu sebeplerden dolayı çıkan sürgünlerin zarar görmemesini sağlamak alınan ürünün verimini de büyük oranda etkileyecektir. Diğer bir yandan ise çıkan aktif tomurcuklar bir anda oldukça hızlı bir şekilde sürgün vermektedir. Çıkan bu sürgünler üzüm verimini azaltacaktır çünkü bu sürgünlerden çıkan ürünler istediğimiz verime ve kaliteye sahip olmayacak sadece bağ sahibinin gezerken atıştırabileceği kadar ürün verecek sürgünlerdir. Erkenden bu sürgünlerin kırılması alınan meyvenin verimini önemli ölçüde artıracaktır.

Çiftçilerin aktif tomurcuklardan çıkan bu sürgünlerden geç ve düzenli meyve vermesini bitkisinin  yediveren özelliği taşıdığını kanısına varmaktadır. Bağcılıkta dikkat edilecek bu aşamalar her yıl daha kaliteli ürünlerin alınmasını sağlayacağını alanında uzman Ziraat Mühendisleri yaptıkları araştırmalar doğrultusunda söyleyebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir