Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dış Ticarette Standardizasyon

Dış Ticarette Standardizasyon

İthalat ve İhracatta optimizasyonun sağlanabilmesi için ilgili tarafların katkılarıyla belli teknik kurallar konulup, bu kuralların uygulanması ile uygunluk değerlendirilme işlemleridir.

Teknik Düzenleme:

İdari hükümler de dahil olmak üzere ürün özelliklerini veya ürünlerin işlem ve üretim yöntemlerini belirten ve uyulması zorunlu olan belgedir.

Söz konusu belge, bir ürüne, işlem veya üretim yöntemine uygulanan teknoloji, semboller, ambalajlama, işaretleme veya etiketleme gereklerini de içerebilir. Veya yalnızca bunlarla ilgili olabilir.

Zorunlu Standart:

Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanmış isteğe bağılı Türk Standartlarından ilgili bakanlıkça zorunlu uygulamaya konulan standarttır.

Uyumlaştırılmış Standart:

Yetkili Ulusal Standardizasyon Kuruluşu tarafından hazırlanan, Avrupa Topluluğu standardını uyumlaştıran ulusal standarttır.

Uygunluk Değerlendirmesi:

Bir ürünün veya hizmetin konuyla ilgili teknik düzenlemelere veya standardın uygunluğunun yeterli ve yetkili kılınmış bir kurum veya kuruluş tarafından değerlendirilmesi ve uygun bulunanlar için bir uygunluk belgesinin düzenlenmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir