Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Elektrikli Isıtıcıların 7 Tehlikesi

Ufo olarak bildiğimiz elektrikli ısıtıcılar taşınabilir olması açısından oldukça prtaik bir ısınma yöntemidir. Yalnız dikkatli kullanılması gerekmektedir. Aksi halde çok tehlikeli anlar yaşatabilir. Eve veya size verecek bir zararı önlemek için bazı önlemler almalısınız. İşte Ufo kullanırken dikkat edilmesi gereken 7 şey.

1- Elektrik tutarları

Ülkemizdeki vergiler ve elektrik kullanım tutarlarını düşünecek olursak sağlıktan sonra dikkat etmemiz gereken ilk şey cebimizin yanmamasıdır. Ufoların sadece baktığı açıyı ısıtacağını unutmayın ve elektrik fatura sürprizlerini düşünerek ısının.

2- Elektrik çarpması

Diğer tüm elektrik aletleri gibi elektrikli ısıtıcılar da elektrik çarpmasına sebep olabilir. Islak zeminlerde yani banyo ve mutfak gibi alanlarda kullanmaktan kaçının…

3- Elektriğe aşırı yüklenme

Elektrikli ısıtıcılar diğer cihazlara göre elektriği daha fazla kullanır. Bu da devrelere aşırı yüklenmek demektir. Bu durum elektrik kesintisi ve hatta yangına sebep olabilir. Ufo çalışırken başka cihazları çalıştırmamaya özen gösterin.

4- Uzatma kabloları ve çoklu prizler

Bu madde bir üst maddeyle biraz bağlantılıdır. Çoğu ısıtıcı uzatma kablosu ile kullanmak için tasarlanmamıştır. Kullanmak zorunda olursanız da kullanım talimatlarını okumalısınız.

5- Olası yanıklar

Isıtıcının bazı bölümleri çok daha fazla sıcak olabilir. Bu durumlar da çocuklarda veya sizde kalıcı izler bırakabilir. Isıtıcılar çalışırken çocuklarınıza ve ev arkadaşlarınız (hayvanlara) dikkat etmeniz gerekmektedir. Çocuklarınıza ısıtıcının sıcak ve dikkat etmesi gereken şeyler olduğunu öğretmelisiniz.

6- Olası yangınlar

Kısa devre ya da kıvılcım gibi durumlar olası yangınlara yol açabilir. Ya da ısıtıcınızı kağıt, nevresim battaniye vb eşyalara yakın konumlandırmak malzemelerin ısınması ve sonrasında yangına yol açabilir. Evde değilken ya da başka odalarda işiniz varken ısıtıcınızı çalıştırmayınız.

7- Kontrol edin

Zamanla yıpranmış ya da hasar görmüş teller tehlikelere yol açabilir. Aldığınız yeri arayıp tellerin değiştirilip değiştirilmeyeceğini sorabilirsiniz. Bölmelerini kontrol edip olası toz birikmelerini temizlemelisiniz. Eski model bir ısıtıcıya sahipseniz değiştirme zamanının gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir