Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lucid Dream (Rüya Kontrolü) Nedir? Nasıl Yapılır?

Öncelikle lucid dream denilen olayın zorluğundan ve tehlikesinden bahsedeyim. Lucid dream, ilk defa duyan, ne olduğu hakkında ufak bilgiler edinen hemen hemen her insana çekici gelmiştir. Fakat bu işin insan beynine ve düzenli hayatına ne gibi zararlar verebileceğini yolun başında olan kimse tahmin edemiyor. Tabii ki her şeyde olduğu gibi bu olayda da dozunu kaçırmadan yapılırsa, hayatın merkezine konmazsa gerçek hayatta bile tadamayacağınız şeyler yaşayabilirsiniz. İpin ucunu kaçırırsak çok uyuma, gerçek hayattan koparıp asosyalliğe yönelme gibi kaçınılmaz sonlarımız olabilir. Bunları göze alıp kendimize güveniyorsak biraz nasıl yapabileceğimizi konuşalım.  Doğal olarak bu zevki tadabilmemiz için beynimizle biraz uğraşmamız gerekiyor. Başlayalım…

Lucid dream; beynimize bazı teknikler uygulayarak gördüğümüz rüyaları kontrol edebilme yöntemidir. Lucid dream yapabilmek için herkesin kendine göre uyguladığı belli teknikler vardır. Bu teknikleri kullanarak uykudayken bilinçaltımız bir rüyaya başladığında rüyada olduğumuzun farkına varıp rüyamızı yönetebiliyoruz. Her istediğimizi yapabiliyor muyuz? Malesef hayır. Belki de bu işte kendimizi çok çok geliştirirsek evet demek isterim. Kişiye bağlı. Yaptığını iddia edenler var ve bu insanlar yıllarca bu işle uğraşıyor. Gerçek anlamda lucid dream’e ulaştım diyebilmek için en az birkaç ayımızı vermemiz gerekiyor. Öncelikle sadece rüyamızın farkına varmakla yetinmek zorunda kalıyoruz. Daha sonra çeşitli şeyleri yönetebiliyoruz. Yavaş yavaş her rüyamızı kontrol altına almaya başladıktan sonra bir takım şeyler yapabiliriz. Megan Fox’la gökyüzünde çeşitli yakınlaşmalarda bulunacağız değil mi hep birlikte? Hayır deyip hevesinizi kırmak istemiyorum. Umudunuzu kaybetmeyin. Bir gün biz de göreceğiz şirinleri.

Daha fazla uzatmadan tekniklerden bahsedeyim.

1- Kendinize bir renk belirleyin. Bir nesne de olabilir. Genelde daha etkili olduğunu düşündüğüm ve daha çok tercih edilen renk seçme üzerine gidelim. Örneğin kırmızı rengini seçtik. Gerçek hayatımızda her kırmızı rengini gördüğümüzde kendimize “rüyada mıyım?” sorusunu yöneltmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Bunu alışkanlık haline getirdikten sonra rüyanızda kırmızı bir renk gördüğünüzde beyin kendi kendine “rüyada mıyım?” diye soracaktır ve rüyada olduğunuzu farkedeceksinizdir. 

2- Birinci teknikte uyguladığımız gibi bir başka gerçeklik testi uygulamayı alışkanlık haline getirmek olabilir. Bunlar parmağınızı elinizin içinden geçirmeye çalışmak, kolunuzu sıkıp acı hissedip hissetmediğinizi kontrol etmek gibi basit şeylerdir.

3- Bu yöntem sık sık aynı veya benzer rüyayı görenler için. Örneğin sürekli rüyanızda bir yerden düşüyorsunuz. Bunu sürekli düşünerek kendinizi sadece rüya olduğuna inandırın ve bunu tekrar gördüğünüzde rüyanızda olduğunuzu fark edeceğinize inanın. Bu sürekli benzer rüyalar görenler için lucid dream’e ulaşmak için büyük bir kolaylıktır. 

Bana göre en etkili ve basit olan yöntemler bunlar. Umarım ipin ucunu kaçırmadan eğlenerek başarabilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

Lucid Dream (Rüya Kontrolü) Nedir? Nasıl Yapılır?” için bir yorum

  • 02/02/2015 tarihinde, saat 11:22 pm
    Permalink

    Farkli ve ilgi cekici.. denenir

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir