Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Nane’nin Faydaları ve Nane Yetiştiriciliği

Ülkemizde nane denilince çoğunlukla akla ilk gelen kuru nane yani baharat formu olacaktır. Oysa ki nane tüm dünyayla birlikte ülkemizde de tıpta, gıda sanayinde, kozmetik ve parfümeride olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. Şimdi sizlerle nanenin günlük yaşamda nerelerde kullanıldığına, nelere iyi geldiğine ve en çok ta ülkemizde neden nane yetiştiriciliğinde çok büyük kazanç sağlanıyor bunları göreceğiz.

Pek çok insanın tahmin edemeyeceği bir şeyle başlayabiliriz. Nane yaprağını alıp çiğnediğinizde aromayı bir nane şekerinden daha iyi alacağınızı göreceksiniz. Nane çeşitleri de vardır bunlar; çift nane, limonlu nane, ve normal nanedir. Bunlar arasından limonlu nane özel bir kültür bitkisi olup tadına baktığınızda bir naneden limon tadı alabilmeniz gibi şeylerle sizi şaşırtacaktır. Çift nane ise keskin nane aromasına sahip bir çeşittir.

Nane ülkemizde çoğunlukla baharat olarak üretilmektedir. Sadece baharat alanına yönelmek ise diğer alanlarda yeni fırsatlar keşfedilmenin yolunu açık tutacaktır. Örneğin nanenin eczacılıkta kullanımı oldukça yaygındır. Tadı çok kötü olan ilaçların yutulabilir olmasını sağlamak için nane ile karıştırılması ilaç sanayinde oldukça yaygındır. Diğer bir yandan nefes darlığı çeken kişilerin kullandığı ilaçlarda bulunan nane solunum yollarını rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Şimdi gelelim nanenin faydalarına, nane özellikle solunum yollarına katkı sağladığı gibi sindirimi de kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Günlük düzenli olarak içilen nane bu gibi faydalarından çok sakinleştirici ve stres atıcı özelliği ile cilt yapısının bozulmasının da önüne geçiyor.

Nanenin etken maddesi uçucu yağıdır ve bu yağ aslında çok kolay şekilde elde edilir. Bir kişinin evine alacağı 500-800 TL civarında ki bir uçucu yağ çıkartma makinası ile evde dahi kendi mentolünü üretip yemeklerinde kullanması mümkün olacaktır. Gıda sanayinde özellikle şeker ve sakızlarda kullanılması nane için bu alanda ciddi bir talep yaratmaktadır.

Gündelik yaşamımızda naneyi çay olarak hazırlayıp içerken pek çok sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisini görüyoruz fakat yanlış bir hazırlama yöntemi ile daha fazla faydalanmak yerine uçucu yağın büyük bir kısmını kaybediyoruz. Bir demlik çaya 6-7 adet nane yaprağı konularak 15-20 dakika demlenmesini sağlamalıyız böylece uçucu yağından en fazla şekilde yararlanmış olacağız.

İnsanların naneye kolay bir şekilde ulaşması onlar için ülkemizim nane üretiminde yeterli olduğunu kanısı oluşturmaktadır fakat bu yanlış bir kanı olacaktır. Ülkemizde baharatlık dışında nane üretimi yapılmamaktadır bu sebepten dolayı bir sonraki resmimizde bir çok kişiye kazanç kapısı sağlayacak bir tüyo vereceğiz.

Önceki maddede söylediğimiz gibi nane üretimi ülkemizde sadece baharatlık çeşitlerde yapılmaktadır. Bu yüzden ülkemize giren nane uçucu yağı (mentol) yurt dışından getirilmektedir. Oysa ki ülkemizde uçucu yağı için üretilecek nane çeşitleri her açıdan talep bulmaktadır. Gıda, tıbbi, eczacılık, halk hekimliği gibi pek çok alanda kullanılması için nane yetiştiriciliği yapan üreticiler her geçen gün artıyor bunun sonucunda ise yurt dışına olan mentol bağımlılığımız azalıyor ve hem üretici kazanıyor hem de en kaliteli mentoller ülkemizde üretilmiş oluyor. Şimdi gerisi siz okurlara kalıyor siz nane yetiştiriciliğini tercih eder misiniz?

bombuslar.net – Muhammed ARSLANTAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir