Patlıcan Gübre Gereksinimi

Patlıcan Gübre Gereksinimi

Ülkemiz her yıl 791 ton üretilen patlıcan ile dünyada sırası ile Çin, Hindistan ve Mısırdan sonra 4. sırada gelmektedir. Dünyada patlıcan üretiminde bu denli önemde bir sıralamaya sahip olmamız bizlere ayrıca imkanlar da sunmaktadır. Sunulan bu imkanlar özellikle patlıcan üzerinde araştırma şansının olmasıdır.
Yapılan araştırmalar doğrultusunda patlıcanda doğru gübreleme miktarları artık kesin olarak belirlenmiştir diyebiliriz. Öncelikle patlıcan dikiminden önce dekara 7 ton iyi yanmış çiftlik gübresi vermek gerekir daha sonra ise şu şekilde bir uygulama yapılmalıdır;

 

  • Fide döneminde yani dikimden çiçeklenmeye kadar geçen sürede günde dekara 150 gr Potasyum Nitrat, 300 gr Mono Amonyum Fosfat, 250 gr Amonyum Nitrat verilir.
  • Gelişme dönemindeyken yani ilk çiçeklenmeden hasata kadar olan dönemde ise hergün dekara  500 gr Potasyum Nitrat, 300 gr Mono Amonyum Fosfat, 700 gr Amonyum Nitrat verilir.
  • Son aşama olarak ise hasat döneminde daha verimli ürünler almak için dekara günde 600 gr Potasyum Nitrat, 300 gr Mono Amonyum Fosfat, 800 gr Amonyum Nitrat verilir.

Bu şekilde yapılan bir gübreleme periyodu ile patlıcandan en yüksek verimin alınacağı resmi rakamlarla desteklenmiştir. Her zirai ürün için insanların doğru ziraat yöntemleri kullanması hem fazla gübre kullanımını engelleyerek maddi kazanç sağlayacak hem de daha fazla ürün ve daha kaliteli ürün alınımını sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir