Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Pilavın Yerini Kinoa Alır mı?

Soframızda vazgeçilmez yeri olan pilav, her zaman severek yediğimiz ve doyurucu etkisi olan bir yemeğimizdir. Dünyada yıllardır bilinen ülkemizde ise yeni yeni ortaya çıkan bir bitki “Kinoa”.

Dünyada astronot gıdası olarak bilinen Kinoa’nın, besin değeri de oldukça yüksektir. Üstelik pişirme süresi de 10-15 dakika pilava göre oldukça kısadır. Ülkemizde üretimi yeni yeni başlamıştır. Sıcağa ve soğuğa karşı hassastır. Kırıkkalede üretimi bu sene denenecektir. Uzun ömürlü bir bitki olan Kinoa’nın boyu 1 metreyi geçer. Bolivya ve Peru’da doğal olarak yetişmektedir.

Kinoa’nın besin değerleri: 100 gr Kinoa (Pişmiş) 120 kalori, 2 gr yağ, 7 gr karbonhidrat, 11 gr besin lifi, 4.4 gr protein ve bunlarla beraber birçok vitamin ve mineral madde içermektedir.  Sıfır kolestrol içeriğiyle kolestrol hastalarının rahatlıkla yiyebileceği bir yemektir. Kolestrolü düşürücü etkisi vardır.

Pişirmeden önce kabukları iyice temizlenmelidir. Yoksa acı bir tat alabilirsiniz. 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa yılı olarak belirlenmiştir. Astronotların uzay yolculuğuna çıkarken yedikleri bitki bakalım ülkemizde ne kadar beğenilecek.

Saygılar…

Kaynak: wikipedi, iyigelenyiyecekler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir