YouTube’de Hashtag Nasıl Kullanılır?

YouTube’de Hashtag Nasıl Kullanılır?

Bu içeriğimizde Youtube video aramada hashtag kullanımı ya da biraz daha açacak olursak, youtube videolarına etiket ekleme, youtube’de tıklayınca açılan hastag ekleme konularına değineceğiz.

Video Açıklama ve Başlığında Hashtag Kullanımı

Son zamanlarda birçoğumuzun dikkatini çeken başlıktaki ve açıklamalardaki #hashtag’ler sayesinde izleyicilerin belirli bir hashtag’i aradıklarında videonuzu bulması kolaylaşır. Sizler de kolay bulunabilir olmak için video başlıklarında veya açıklamalarda hashtag kullanabilirsiniz.

Video Bulmak İçin Hashtag Kullanımı

Youtube etiketlerinde olduğu gibi geniş kitleler tarafından izlenmenize yardımcı olan #hastagler, popüler konularla ilgili videoları bulmanın kolay bir yoludur.

İzleyiciler video başlığının içinde, üst kısmında veya video açıklamasında yer alan bir hashtag’i tıkladığında o hashtag’i içeren diğer videoları gösteren bir sonuç sayfası açılır. Sizle de o etikete ait video hazırladıysanız mutlaka kullanmaya özen gösterin.

Videolara Hashtag Ekleme

Video yüklemek için gerekli adımları uyguladıktan sonra videonun başlığını veya açıklamasını hashtag (#hashtag #örnek) olarak girin. # işareti sayesinde başlık ve açıklamadaki hashtag’lere otomatik olarak köprü oluşturulur.

  • Eğer başlığa hashtag eklemezseniz açıklamada yer alan ilk üç hashtag video başlığının üstünde gösterilir.
  • Tabi hashtag kullanımının da bazı kuralları vardır, aşağıdaki gibidir.

YouTube Hashtag Kullanım Politikaları

YouTube’a yüklenen tüm içeriklerde olduğu gibi hashtag’lerin de Youtube Topluluk Kuralları‘nı karşılaması gerekir. Hashtag kullanırken aşağıdaki politikalara uyduğunuzdan emin olmalısınız.

  • Boşluk: Hashtag’ler boşluk içermemelidir. Bir hashtag’de iki kelime olmasını istiyorsanız bunları birleştirmelisiniz. (#OrnekHashtag)
  • Aşırı Etiketleme: Videoya 15’ten fazla hashtag eklenmesi videonuz için sakıncalıdır. Aşırı etiketleme, videonuzun yüklemelerden veya aramadan kaldırılmasına neden olabilir. Bu yüzden video ile alakalı ve kullanıcıların videonuzu bulmasına faydası olacak hashtagler belirleyip sınırlı sayıda girmeye özen gösterin.
  • Yanıltıcı içerik: Videoyla doğrudan alakalı olmayan, yanıltıcı veya alakasız hashtag’ler videonuzun kaldırılmasına sebep olabilir.
  • Taciz: Bir kişiyi veya grubu taciz etmek, utandırmak, aşağılamak, teşhir etmek veya tehdit etmek amacıyla hashtag eklemek de videonuzun kaldırılmasına neden olmaktadır.
  • Nefret Söylemi: Kişilere veya gruplara karşı şiddeti veya nefreti teşvik eden, ırkçı, cinsiyetçi veya diğer karalama ifadelerini içeren hashtag’ler de videonuzun kaldırılmasına neden olur.
  • Cinsel İçerik: Cinsel veya müstehcen hashtag’ler de videonuzun kaldırılmasına neden olabilir. Cinsel açıdan kışkırtıcı olması amaçlanan videoların YouTube’a kabul edilme olasılığının düşük olduğunu unutmayın.
  • Kaba Dil: Hashtag’lerinizde küfür veya rahatsız edici terimler kullanmak, videonuza yaş sınırı getirilmesine veya videonuzun kaldırılmasına neden olabilir.
  • Hashtag Harici: Hashtag eklemeye izin verilse de sıradan açıklayıcı etiketlerin veya tekrarlanan cümlelerin açıklamaya eklenmesi (hâlâ) yasaktır. Bu politikanın ihlal edilmesi de videonuzun kaldırılmasına veya videonuza ceza uygulanmasına neden olur. Yanıltıcı Meta Veri Politikaları‘nı incelemek için tıklayınız.

#YouTube Platformunda Hashtag’ler

Anahtar Kelimeler: YouTube’de Hashtag Nasıl Kullanılır, Video Aramada Hashtag Kullanımı, Youtube Videolarına Etiket Ekleme, Youtube’de Tıklayınca Açılan Hastag Ekleme, Video Başlıklarında Hashtag, Youtube Açıklamalarda Hashtag,Videolara Hashtag Ekleme, Youtube Hashtag Kullanımı, Youtube Videoya Hashtag Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir