Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Zihinsel Enerjiyi Yükseltmede Faydalı Yöntemler

Zihinsel Enerjiyi Yükseltmede Faydalı Yöntemler

Günlük hayatımızda kendimize ve çevremize daha faydalı bireyler olmak için beynimizi dinç tutup sağlıklı kararlar vermemiz gerekmektedir. Yazımızın devamında vereceğimiz zihinsel enerjiyi yükseltme yöntemleri uyguladığınızda daha rahat düşünecek ve potansiyelinizi keşfedeceksiniz.

Harekete Geçin…

Zihinsel enerji her ne kadar kafada bitiyor olsa da aslında fizikle de ilişkilidir. Vücudu dinç tutarak beynimizi de kuvvetlendiririz. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken ilk şey hareket etmektir. Spor salonlarına gidebilir, arkadaşlarınızla halı saha maçları düzenleyebilir ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bunların hiçbirini yapamıyorum diyorsanız eve veya işe varışlarda 1 durak önce inip yürüyün. Arabam var diyenler de arabalarını biraz daha uzaklara park etsinler. Bu yürüyüşlerle hareketimiz artacak dolayısıyla beynimize giden oksijen miktarı artacak daha sağlıklı bir bireyler olacağız.

Farklılık Yapın…

Odanızın şeklini değiştirebilir, yürümek için kullandığınız sokakları değiştirebilirsiniz. Farklı şeyler görmek hafızanızı güçlendirir zihinsel olarak daha iyi hissetmenizi sağlar. Bunların yanında bulmaca çözümü ve stratejik bilgisayar oyunları oynamak da zihni harekete geçirmede faydalı yöntemler arasındadır. Tabi bu oyunların zamanının normal hayatınızı etkileyecek boyutta olmamasına özen gösterin.

Kitap Okuyun…

Zihinsel enerjiyi arttırmada size faydalı olacak diğer bir yöntem ise kitap okumaktır. Empati yeteneğinin ve hayal gücünün gelişmesinde, dolayısıyla beynin fonksiyonlarının iyileşmesinde, zihinsel enerjinizin yükselmesinde büyük etkisi olacaktır. Düzenli kitap okuma alışkanlığınız yoksa mutlaka edinin. Kitap okumak sıkıcı geliyorsa biraz daha ince kitaplar okuyun ama mutlaka okuyun. Okumanın keyfine vardığınızda beyniniz daha fazlasını da isteyecektir. Eğer kitap okuma alışkanlığınız varsa değişik türlere yelken açın.

Sevdiğiniz İnsanlarla Daha Fazla Vakit Geçirin…

Beyninizi dinlendirmede ve hafızayı güçlendirmede faydalı olacak bir diğer yöntem ise sevdiğiniz insanlarla daha çok vakit geçirmenizdir.  Buluştuğunuz kişilerin de sizin gibi zihinsel enerjisini yükseltme gereksinimi duyabileceğinden onları yaptıkları iyi şeylerle ilgi övün, birlikte yeni fikirler üzerine konuşup beyin jimnastikleri yapın. Kendi kendinize olumsuz düşüncelerden kurtulamıyorsanız sevdiğiniz insanlarla üstesinden gelmeye çalışın. Çünkü olumsuz düşünceler zihinsel enerjiyi düşüren başlıca sebeplerdendir.

Kendinizi Keşfedin, Yapmadığınız Aktiviteler Yapın…

Zihinsel enerjiyi arttırma yolları üzerine düşününce aslında benzer sonuçlara varıyoruz bu sonuçların başında da harekete geçmek yer alıyor. Tiyatroya gitmek ve spor yapmak gibi etkinliklere katılmak bu konuda size iyi gelecektir. Kendinizi keşfedin ve katılmadığınız etkinliklere katılmaya özen gösterin. Bu durum beyninizi farklı konularda da harekete geçirecek ve birçok olumsuzluğun üzerinden kolaylıkla gelmenizi sağlayacaktır.

Uykunuzu Düzeni ve Su Tüketimine Dikkat Edin…

Günde 8 bardak su içmek ve sulu gıdalar tüketmek uyku sorunlarına, baş ağrılarına ve öfke kontrolüne iyi gelmektedir. Son olarak da günde 7-9 saat uyumaya özen gösterin. Uykunuzu aldığınızda problem çözme kabiliyetiniz ve yaratıcılığınız artacaktır.

Yukarıdaki önerilere dikkat ettiğinizde ve uyguladığınızda daha zinde hissedecek, daha sağlık kararlar verecek ve zihinsel enerjinizi yüksek tutmuş olacaksınız…

Anahtar Kelimeler: Zihinsel Enerjiyi Yükseltme Yöntemleri, Zihinsel Enerjiyi Arttırmaya Ne İyi Gelir, Enerjiyi Arttırmanın Yolları Nelerdir, Zihinsel Enerjiyi Yükseltme, Zihinsel Enerji Nasıl Artar, Enerjik Olmak İçin Ne Yapılmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir